Przemysł spragniony spotkań

Chociaż od targów ITM INDUSTRY EUROPE dzieli nas jeszcze kilka miesięcy, to powierzchnia wystawiennicza jest już niemal w całości zarezerwowana dla najważniejszych firm sektora innowacji. Zapowiada się bardzo dobra edycja wsparta bogatym programem wpisującym się w aktualne trendy rynku. Nowa polityka przemysłowa, energooszczędność, dekarbonizacja i zielone obligacje – to tylko część tematycznych wyzwań, które przyświecają w tym roku organizatorom targów oraz Kongresu Industry Next.

Produkcja przemysłowa w Polsce notowała pod koniec zeszłego roku drugi najlepszy wynik wśród krajów UE. Eksperci spodziewają się w najbliższych miesiącach ożywienia inwestycji, szczególnie po stronie przedsiębiorstw.

Ubiegły rok okazał się również rekordowy pod względem napływu nowych inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.  Wydano aż 713 decyzji o wsparciu inwestycji o łącznej wartości 37,1 mld zł. Na 1 stycznia 2022 r. odnotowano również w rejestrze CEIDG 2,580 mln aktywnych przedsiębiorstw (JDG). To ponad 50 tys. więcej niż przed rokiem – takie dane z początkiem roku przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Nic więc dziwnego, że dobre nastroje i nadzieje na udany biznesowo rok towarzyszą wystawcom targów ITM INDUSTRY EUROPE. Widać to także po skali zainteresowania obecnością w tegorocznej edycji wydarzenia.

Firmy czekają na targi

– Trwają rozmowy z naszymi partnerami i wystawcami. Wszyscy są spragnieni spotkań. Czekają na targi. Chociaż ostatnie dwa lata były dość nieprzewidywalne dla branży eventowej, zespół ITM INDUSTRY EUROPE pracował intensywnie. Ostatnia edycja przekonała nas o potrzebie kontynuacji  biznesowych planów na targach. Zdecydowana większość wystawców obecnych w 2021 r. zgłosiła się już i w tym roku. Wracają też do nas firmy po dłuższej przerwie w aktywności wystawienniczej. Z radością witamy przemysłowych gigantów takich jak Trumpf, Mazak, czy AMADA. Są z nami także inni liderzy branży przemysłowej, którzy już zarezerwowali miejsce na targach. Taka bogata w zróżnicowaną ofertę ekspozycja zapewnia biznesowo udane targi – zdradza kulisy organizacji Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tej edycji, będzie można zobaczyć ugruntowane już w świadomości zwiedzających serce targów czyli ITM – w skrócie trzy litery budujące markę wydarzenia: Innowacje wspierające rozwój firm, Technologie będące przyszłością branży, a także Maszyny stanowiące przykład implementacji najnowocześniejszych rozwiązań w przemyśle.

Ekspozycja zostanie podzielona na kluczowe gałęzie przemysłu. Znajdą się na niej m.in.: obrabiarki i narzędzia do metali, automatyka przemysłowa, roboty, rozwiązania z zakresu odlewnictwa i spawalnictwa czy technologie addytywne.

Nowa strategia przemysłowa na Kongresie Industry Next

Sukces pierwszej odsłony Kongresu Industry Next zwiększył apetyt organizatorów i zmotywował do przygotowania kolejnej edycji wydarzenia. Jednym z kluczowych tematów będzie strategia przemysłowa, której opracowanie zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jej zakres ma być adekwatny do obecnej sytuacji gospodarczej Polski i stanowić odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed branżami przetwórstwa przemysłowego oraz w szczególności uwzględnić sytuację na rynku energii.

Podczas Kongresu będziemy dyskutować o sytuacji w polskim przemyśle oraz szukać rozwiązań, jak zapewnić polskiej gospodarce stabilne warunki do dalszego rozwoju – mówi Anna Lemańska-Kramer.

Kongres będzie platformą dyskusji na temat wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się firmy działające w przemyśle w kontekście założeń polityki energetyczno-klimatycznej UE oraz zakłóceń łańcucha dostaw i półproduktów. Będzie również miejscem wymiany doświadczeń nt. zastosowania rozwiązań Przemysłu 4.0 i Internetu rzeczy przez polskich oraz globalnych liderów.

Dekarbonizacja przemysłu – konieczność, nie możliwość 

Pod takim tytułem zaplanowano kolejny panel dyskusyjny Kongresu Industry Next. Potrzeba dekarbonizacji staje się coraz bardziej pilna. Porozumienie Paryskie zakłada zeroemisyjność całego Starego Kontynentu na 2050 rok, a jednym z istotnych już uchwalonych dokumentów jest dyrektywa MCP (z ang. Medium Combustion Plants, czyli Obiekty Średniego Spalania) określająca normy emisji dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych (pyłów). Nowo powstałe obiekty MCP muszą już przestrzegać tych standardów, zaś istniejące mają czas na dostosowanie się do 1 stycznia 2025 roku (instalacje o mocy większej niż 5 MW) i do 1 stycznia 2030 roku dla instalacji o nominalnej mocy cieplnej nie mniejszej niż 1 MW i nie większej niż 5 MW. Jak wynika z Raportu McKinsey & Company „Neutralna emisyjnie Polska 2015”, w 2017 r. sektor przemysłowy odpowiadał za 22 proc. wszystkich emisji. Pochodziły one głównie z procesu produkcji paliw, cementu, chemikaliów i stali.

Rozwój przemysłu stworzy szansę na wykorzystanie technologii niskoemisyjnych w nowo powstających zakładach. Według ekspertów i najświeższych badań niestety polskie firmy produkcyjne z różnych branż znajdują się dopiero u progu procesu dekarbonizacji. Dlatego dyskusję na ten temat uważamy za niezwykle pilną i potrzebną – dodaje Anna Lemańska-Kramer.

Może Cię również zainteresować >>

Kongres Industry Next – zielony przemysł nadchodzi

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, inwestorzy doceniają wartość uwzględniania czynników ESG w swoich decyzjach inwestycyjnych, zarówno w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka, jak i odkrywania nowych możliwości biznesowych. Jednym z kluczowych narzędzi wspierających inicjatywy zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji są zielone obligacje. W odróżnieniu od tradycyjnych instrumentów dłużnych, które dostępne są na rynkach międzynarodowych, mogą być one emitowane wyłącznie w celu pozyskania finansowania dla inwestycji przyjaznych środowisku naturalnemu.

– Obserwowana dynamika oraz perspektywy wzrostu segmentu zielonych obligacji jednoznacznie pokazują trend, w jakim zmierza globalny rynek instrumentów dłużnych. Rosnące zainteresowanie i popyt wśród międzynarodowych inwestorów powinien być wyraźnym sygnałem także dla polskich przedsiębiorstw, które poszukują finansowania dla realizowanych przez siebie przedsięwzięć. Wspierając eko-inicjatywy w branży przemysłowej, upatrujemy w tej tematyce szansę na owocną dyskusję podczas Kongresu Industry Next – zapowiada Anna Lemańska-Kramer.

Kongres Industry Next odbędzie się w pierwszym i drugim dniu targów ITM INDUSTRY EUROPE, które potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. W tym samym czasie odbędą się także: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST.

Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0

Sieć Łukasiewicz – PIAP inauguruje działalność Branżowego Punktu Kontaktowego Przemysł 4.0. Celem jest zapewnienie polskim instytucjom i podmiotom wsparcia w aplikowaniu do programu Horyzont Europa w obszarze Przemysłu 4.0. ...

nowoczesne-hale-nr-2-22-dodatek-specjalny-projektowanie
Partner kategorii:

„Nowoczesne Hale” nr 2/22, dodatek specjalny: Projektowanie

Drugie w 2022 roku wydanie kwartalnika „Nowoczesne Hale” jest już dostępne. Wiodącym tematem numeru 2/22 jest projektowanie.

STAL-5-6-22-Przemyslaw-Borecki-TLOCZENIE-BLACH-DLA-PRZEMYSLU-MOTORYZACYJNEGO-iStock-636492652
Partner kategorii:

Wady materiałowe w procesie tłoczenia blach dla przemysłu motoryzacyjnego – charakterystyka defektów i ich przyczyny

Celem artykułu jest przedstawienie problemów jakościowych, jakie występują podczas procesu tłoczenia, a związane są one z wadami i defektami materiału. Już w trakcie wcześniejszych operacji produkcyjnych i technologicznych może dojść do problemów, które mają wpły...

STAL-5-6-22-technologie-ciecia-RELOKACJA-WYCINARKI-LASEROWEJ-fot-3
Partner kategorii:

Relokacja wycinarki laserowej – dlaczego zamiast nowej inwestycji warto wykorzystać istniejący potencjał?

Rozwój firmy nierozerwalnie wiąże się z mądrym zarządzaniem oraz decyzjami zakupowymi. Jednak nie zawsze za rozwojem idzie konieczność dużych inwestycji na przykład w park maszynowy, czasem wystarczy dobre wykorzystanie posiadanych zasobów. Może być to np. reloka...

Partner kategorii:

Konsekwencja i dbałość o detale są kluczem do perfekcyjnie skonfigurowanego oprogramowania

Kompleksowa integracja produkcji to proces wielowymiarowy, wymagający cierpliwości, czasu, komunikacji, a przede wszystkim profesjonalnego podejścia i zrozumienia potrzeb konkretnego zakładu. O blaskach i cieniach procesu wdrażania oprogramowania w wywiadzie z redakcją czasopi...

STAL-5-6-22-Bartosz-Sulkowski-BRAZY-STARE-NOWE-MATERIALY-iStock-901858684
Partner kategorii:

Brązy: stare-nowe materiały

Brązy są znane od prehistorii. Wydawałoby się, że już wszystko na ich temat wiadomo i trudno będzie znaleźć dla nich nowe zastosowania. Szczególnie w porównaniu z bardzo mocną konkurencją innych nowoczesnych materiałów, jak na przykład stopów aluminium, tytanu cz...

Partner kategorii:

Polski biznes jest w stanie poradzić sobie bez dostępu do rosyjskiego rynku. W dłuższej perspektywie może mu to wyjść na dobre

Handel z Rosją ma stosunkowo niewielkie znaczenie dla polskiej gospodarki – oceniają eksperci ZPP. Dlatego sankcje nałożone na ten kraj w związku z brutalną napaścią na Ukrainę raczej nie zaszkodzą krajowemu eksportowi. Problemy mogą mieć jednak przedsiębiorstwa, których mod...

wabrzezno-konferencje-techniczne-axon-media
Partner kategorii:

Ostatnie dni rejestracji na dwie Konferencje Techniczne od Axon Media w Wąbrzeźnie koło Torunia!

Dwa dni - dwa efektywne wydarzenia dla przedstawicieli produkcji oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie mediami technicznymi. Już 8 i 9 czerwca w miejscowości Wąbrzeźno koło Torunia specjaliści z branży zaprezentują, jak zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo produkcji oraz zmn...

STAL-5-6-22-Tomasz-Trzepiecinski-MATERIALY-W-OBROBCE-PLASTYCZNEJ-METALI-Rys-3
Partner kategorii:

Materiały i powłoki samosmarujące w obróbce plastycznej metali

Efektywność pracy narzędzi do przeróbki plastycznej oraz jakość powierzchni wyrobów zależą przede wszystkim od właściwości eksploatacyjnych warstwy wierzchniej narzędzia. W szczególności dotyczy to jej odporności na zużycie cieplne, tribologiczne oraz zmęczeniowe...

reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.