ControlTec pomaga polskim szpitalom stawić czoła pandemii za pomocą robota mobilnego UVC

Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań do bezpiecznej dezynfekcji pomieszczeń i przestrzeni. Mają na celu spełnienie wymagań szeregu nowych procedur higienicznych wdrożonych w następstwie pandemii wirusa Covid-19. Jedną z firm, które odpowiedziały na to zapotrzebowanie, jest ControlTec, polski integrator systemów. Dzięki robotowi mobilnemu Omron LD firma ControlTec była jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które opracowały robota sterylizującego wyposażonego w promiennik UVC.

ControlTec-pomaga-polskim-szpitalom-stawic-czola-pandemii-za-pomoca-robota-mobilnego-UVC-Fot-1-dlaProdukcji.pl
Firma ControlTec opracowała koncepcję robota UVC, który pomaga w walce z wirusem.

Szpitale i placówki opieki zdrowotnej musiały opracować nowe metody i zastosować nowe technologie, aby sprostać procedurom dotyczącym higieny i bezpieczeństwa. Jednym z rozwiązań jest użycie robotów mobilnych wyposażonych w lampy ultrafioletowe (UV), które nie są przeznaczone do użytku ręcznego. UVC to rodzaj światła ultrafioletowego, które może zabijać bakterie, zarazki i wirusy. Zastosowanie UVC sprawdza się zwłaszcza na powierzchniach i w miejscach, w których czyszczenie środkami dezynfekującymi w sposób ciągły jest niemożliwe. Po zamontowaniu na robotach mobilnych dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego może być przeprowadzana automatycznie, dokładnie, szybko i skutecznie.

Opracowywanie robota UVC

W odpowiedzi na prośbę pobliskiego szpitala zespół projektantów firmy ControlTec opracował koncepcję robota UVC, który pomaga w walce z wirusem. Firma ControlTec zdała sobie sprawę, że posiada technologię, która może odegrać ważną rolę w zakresie zapewnienia odpowiedniej opieki nad zakażonymi pacjentami. Początkowo projekt miał charakter non-profit, aby wspomóc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Następnie firma zaczęła wprowadzać nowe rozwiązanie na całym polskim rynku.

Zastosowanie technologii UVC w robocie stanowiło nową strategię biznesową dla firmy ControlTec. Od 2018 r. firma używa robotów mobilnych firmy Omron z serii LD, które stały się podstawą nowego rozwiązania. Doskonale nadają się do dezynfekcji obszarów. W przeciwieństwie do AGV, autonomiczne roboty mobilne poruszają się w oparciu o naturalne cechy placówki. Nie wymagają też wprowadzania żadnych kosztownych modyfikacji w budynku. Wykorzystują one lasery i sonar bezpieczeństwa do wykrywania wszelkich przeszkód na ich drodze, co również zapobiega kolizjom. W jednej placówce może pracować wiele robotów mobilnych, a zarządzanie nimi umożliwia oprogramowania do zarządzania flotą firmy OMRON.

Wyzwania i korzyści

Opracowanie robotów UVC zajęło około dwóch miesięcy. Pomimo że firma ControlTec po raz pierwszy wykorzystała technologię UVC, miała duże doświadczenie w użytkowaniu robotów mobilnych. Wcześniej wszystkie rozwiązania związane z robotami mobilnymi były opracowywane z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Był to pierwszy raz, gdy firma stanęła w obliczu wyzwania, jakim było opracowanie robota mobilnego dla sektora opieki zdrowotnej.

Przeczytaj również: Nowe możliwości wykorzystania autonomicznych robotów mobilnych

Głównymi korzyściami wynikającymi z używania robota są zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku stosowania stacjonarnych lamp UV operatorzy i personel medyczny muszą wejść do pomieszczenia lub obszaru zanieczyszczonego wirusem. Jednakże robot mobilny UVC może być obsługiwany autonomicznie, co zapobiega ryzyku zakażenia operatorów i pracowników służby zdrowia. Robot mobilny UVC może być również obsługiwany zdalnie przy użyciu komputera lub tabletu.

Głównym wyzwaniem, przed którym stanęła firma ControlTec w zakresie projektowania robotów UVC i wprowadzania ich do szpitali, był upływający czas. Firma chciała możliwie jak najszybciej dostarczyć rozwiązanie szpitalom, w których przebywało wielu zakażonych pacjentów.

 „Jedynym problemem technicznym była zgodność ze standardami EMC. Najważniejszym wyzwaniem było przekonanie szpitali, że roboty mobilne UVC mogą być obsługiwane w bezpieczny sposób” – mówi Grzegorz Góral, dyrektor generalny firmy ControlTec.

Dzięki współpracy z sąsiednimi uniwersytetami firma dość szybko uzyskała zgodność z normami EMC.

W polskich szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej lampy UVC są używane do niszczenia wirusów. W związku z tym firma ControlTec nie musiała objaśniać korzyści płynących ze sterylizacji za pomocą lamp UVC. Jednym z pierwszych działań było zwrócenie się do Polskiego Instytutu Badawczego z prośbą o potwierdzenie, że promieniowanie UVC jest w stanie zwalczać wirusa Covid-19. Sprawdzono również dane z oceny firmy Philips, producenta lamp UVC, i Uniwersytetu Bostońskiego w Stanach Zjednoczonych. Dane te wykazały, że lampy UVC firmy Philips są w stanie zabić prawie wszystkie wirusy Covid-19.

Pomyślna operacja

Od ponad czterech miesięcy oryginalny robot mobilny UVC jest wdrażany w szpitalach i działa bez żadnych problemów. Operatorzy w szpitalach mogą teraz bezproblemowo używać robotów bez konieczności korzystania z pomocy firmy ControlTec.

ControlTec-pomaga-polskim-szpitalom-stawic-czola-pandemii-za-pomoca-robota-mobilnego-UVC-Fot-2-dlaProdukcji.pl
Początkowo projekt miał charakter non-profit, aby wspomóc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Zautomatyzowane rozwiązania odciążają pracowników, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając zgodność z przepisami.

Grzegorz Góral podsumowuje: „Mamy pewne oczekiwania dotyczące przyszłych ulepszeń i aktualizacji oprogramowania sprzętowego, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnego systemu. Otrzymaliśmy różne prośby od szpitali, takie jak dodanie kamer i czujników w celu sprawdzania otoczenia robotów mobilnych UVC podczas sterylizacji oraz możliwość połączenia z bazą danych, która automatycznie sporządza raport na temat czynności wykonywanych przez roboty mobilne UVC”.

„Roboty mobilne UVC to rozwiązania, które należy dostosować do potrzeb każdej placówki medycznej, a my staramy się sprostać pojawiającym się oczekiwaniom” – uzupełnia Grzegorz Góral. „Poza placówkami medycznymi otrzymaliśmy zapytania dotyczące robotów mobilnych UVC od firm świadczących usługi sterylizacji i firm z sektora przemysłowego. Obecnie udzielamy odpowiedzi na te zapytania”.

„Pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla wielu firm i instytucji – komentuje Jarosław Drzazga, kierownik zespołu ds. rozwiązań przemysłowych w firmie OMRON Electronics Sp. z o.o. w Polsce. „Wiele z nich zdało sobie sprawę, że zautomatyzowane procesy, innowacyjna robotyka i technologie, takie jak dezynfekcja UV, mogą zapewnić im cenne wsparcie w sprostaniu temu wyzwaniu. Takie rozwiązania odciążają pracowników, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając zgodność z przepisami”.

Przemysł maszynowy może zwiększyć produktywność nawet o połowę dzięki innowacjom i sztucznej inteligencji

Producenci maszyn i urządzeń mogą zwiększyć produktywność o 30-50 proc. Ułatwia to sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wdrażanie rozwiązań wspierających gospodarkę obiegu zamkniętego i redukcję odpadów. Tak wynika wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain &amp...

Partner kategorii:

Automatyka zabezpieczająca w instalacjach energetycznych

Z artykułu dowiesz się: jak prawo charakteryzuje konieczne elementy bezpieczeństwa instalacji energetycznej,kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo takiej instalacji,z czym wiąże się scalenie urządzeń ciśnieniowych na ...

nity-plastikowe-i-nity-metalowe-ktore-wybrac-i-dlaczego

Nity plastikowe i nity metalowe – które wybrać i dlaczego?

Proces nitowania pozwala na stałe łączenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Same nity są spoiwem o doskonałym zacisku. Poznaj właściwości nitów plastikowych oraz metalowych, aby wybrać odpowiednie do konkretnego łączenia. D...

Partner kategorii:

Zaskakujący porządek uciskanych stopów

W stopach niklowo-kobaltowo-chromowych atomy niklu układać się mogą pod wpływem nacisku w regularne wzory - pokazały symulacje międzynarodowego zespołu. Do tej pory sądzono, że takie uporządkowania mogą tworzyć się jedynie pod wpływem obróbki termicznej.

branza-tsl-czy-cudzoziemcy-zapelnia-wakaty-w-branzy-transportowej

Czy cudzoziemcy zapełnią wakaty w branży transportowej?

W obliczu rosnącego niedoboru kierowców, polska branża TSL szuka skutecznych sposobów na przyciągnięcie pracowników. Wyzwaniem staje się znalezienie metod atrakcyjniejszych niż podwyżki płac. Napływ cudzoziemców z Ukrainy i Białorusi nie gwarantuje już wypełnienia luk kadrowyc...

Partner kategorii:

Co trzeci przetwórca tworzyw sztucznych inwestuje w park maszyn i urządzeń

Polskie przedsiębiorstwa przetwarzające tworzywa sztuczne zwiększyły swoją zdolność do konkurowania. Świadczy o tym wzrost sub-indeksu MiU dla tej branży o 6,15 pkt. Jest to efekt m.in. zwiększenia nakładów na modernizację parku maszyn i urządzeń (MiU) oraz automatyzację pro...

Wybrane maszyny i urządzenia stosowane w procesach gięcia

W niniejszym artykule dokonano przeglądu maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach gięcia rur, profili, drutu oraz sprężyn. Przedstawiono charakterystykę giętarek wybranych producentów dostępnych na rynku polskim. Urządzenia podzielono na: giętarki trzpieniowe, giętarki b...

Metody łamania wiórów w obróbce skrawaniem – cz. II

Z artykułu dowiesz się: jakie są sposoby łamania wiórów;od czego zależy wybór metody łamania;jakie są wady i zalety poszczególnych metod. Dobór odpowiedniej metody łamania...

netskope

Hakerzy z kolejnymi sposobami na atakowanie

Atakujący próbują wykraść cenne dane, takie jak szczegóły płatności od organizacji i klientów, ale także dane wizualne uzyskane na przykład z kamer. W tym sektorze odnotowuje się dwa razy więcej pobrań złośliwego oprogramowania z...

elementy-hali-stalowej-charakterystyka-fot-2

Elementy hali stalowej – charakterystyka

Hale stalowe są jednymi z najbardziej popularnych obiektów budownictwa przemysłowego. Z tego też powodu elementy konstrukcyjne hali stalowej są bardzo dobrze poznane i opisane w wielu źródłach literaturowych, co pozwala na optymalne wykorzystanie ich nośności.

STAL_3-4_24_Agnieszka_Skoczylas_STOPY_METALI_PO_CIECIU_LASEREM_iStock-1459336381

Właściwości warstwy wierzchniej wybranych stopów metali po cięciu laserem

Z artykułu dowiesz się: jakie są wady i zalety technologii cięcia laserowego;od czego zależą właściwości materiału po cięciu;jakie badania przeprowadzono. Proces wytwarzan...

OZE

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym. Odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż poz...

logo-na-elewacji-zmora-kierownika-budowy-i-gw-fot-3

Logo na elewacji – zmora Kierownika Budowy i GW

W branży budowlanej, zwłaszcza w przypadku budynków przemysłowych, takich jak hale i obiekty wielkopowierzchniowe oznakowania są tak samo istotne jak pozostałe elementy wyposażenia. Jednak, gdy nadchodzi moment umieszczenia logo na ...

czyszczenie laserowe
Partner kategorii:

Bezpieczeństwo pracy z laserami czyszczącymi

Na czym polega technologia czyszczenia laserowego i jakie są jej zalety? Co wyróżnia lasery czyszczące spośród innych technologii? Uniwersalność procesu czyszczenia laserowego sprawia, że może być z powodzeniem stosowan...

Spadły ceny produkcji sprzedanej przemysłu. Co z branżą obróbki metali?

Według wstępnych danych w marcu 2024 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły zarówno w stosunku do lutego 2024 r. – o 0,1%, jak i w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku – o 9,6%.

Relacje

Katalog produktów

Sklep

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

STAL Metale & Nowe Technologie 1-2/24

Zamów
Nowoczesne Hale 1/2024

Nowoczesne Hale 1/2024

Zamów
Utrzymanie Ruchu 1/2024

Utrzymanie Ruchu 1/2024

Zamów
Fastener 1/2023

Fastener 1/2023

Zamów
Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Metody diagnostyki maszyn i urządzeń w predykcyjnym utrzymaniu ruchu

Zamów
Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Rozwiązania energooszczędne wykorzystywane w budownictwie wielkopowierzchniowym (e-book)

Zamów
Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Gwinty - rodzaje, wymiary, podstawowe obliczenia

Zamów
Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Koła zębate – projektowanie, wytwarzanie, pomiary, eksploatacja

Zamów
Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Inżynieria doskonałości w procesach biznesowych. Przewodnik po teorii i dobrych praktykach

Zamów
Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Metrologia. Wybrane zagadnienia (e-book)

Zamów
Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Przewodnik po technologiach przemysłu 4.0

Zamów
Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Vademecum projektanta. Budownictwo halowe (e-book)

Zamów
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.