ControlTec pomaga polskim szpitalom stawić czoła pandemii za pomocą robota mobilnego UVC

Placówki opieki zdrowotnej na całym świecie poszukują zautomatyzowanych rozwiązań do bezpiecznej dezynfekcji pomieszczeń i przestrzeni. Mają na celu spełnienie wymagań szeregu nowych procedur higienicznych wdrożonych w następstwie pandemii wirusa Covid-19. Jedną z firm, które odpowiedziały na to zapotrzebowanie, jest ControlTec, polski integrator systemów. Dzięki robotowi mobilnemu Omron LD firma ControlTec była jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które opracowały robota sterylizującego wyposażonego w promiennik UVC.

ControlTec-pomaga-polskim-szpitalom-stawic-czola-pandemii-za-pomoca-robota-mobilnego-UVC-Fot-1-dlaProdukcji.pl
Firma ControlTec opracowała koncepcję robota UVC, który pomaga w walce z wirusem.

Szpitale i placówki opieki zdrowotnej musiały opracować nowe metody i zastosować nowe technologie, aby sprostać procedurom dotyczącym higieny i bezpieczeństwa. Jednym z rozwiązań jest użycie robotów mobilnych wyposażonych w lampy ultrafioletowe (UV), które nie są przeznaczone do użytku ręcznego. UVC to rodzaj światła ultrafioletowego, które może zabijać bakterie, zarazki i wirusy. Zastosowanie UVC sprawdza się zwłaszcza na powierzchniach i w miejscach, w których czyszczenie środkami dezynfekującymi w sposób ciągły jest niemożliwe. Po zamontowaniu na robotach mobilnych dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego może być przeprowadzana automatycznie, dokładnie, szybko i skutecznie.

Opracowywanie robota UVC

W odpowiedzi na prośbę pobliskiego szpitala zespół projektantów firmy ControlTec opracował koncepcję robota UVC, który pomaga w walce z wirusem. Firma ControlTec zdała sobie sprawę, że posiada technologię, która może odegrać ważną rolę w zakresie zapewnienia odpowiedniej opieki nad zakażonymi pacjentami. Początkowo projekt miał charakter non-profit, aby wspomóc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Następnie firma zaczęła wprowadzać nowe rozwiązanie na całym polskim rynku.

Zastosowanie technologii UVC w robocie stanowiło nową strategię biznesową dla firmy ControlTec. Od 2018 r. firma używa robotów mobilnych firmy Omron z serii LD, które stały się podstawą nowego rozwiązania. Doskonale nadają się do dezynfekcji obszarów. W przeciwieństwie do AGV, autonomiczne roboty mobilne poruszają się w oparciu o naturalne cechy placówki. Nie wymagają też wprowadzania żadnych kosztownych modyfikacji w budynku. Wykorzystują one lasery i sonar bezpieczeństwa do wykrywania wszelkich przeszkód na ich drodze, co również zapobiega kolizjom. W jednej placówce może pracować wiele robotów mobilnych, a zarządzanie nimi umożliwia oprogramowania do zarządzania flotą firmy OMRON.

Wyzwania i korzyści

Opracowanie robotów UVC zajęło około dwóch miesięcy. Pomimo że firma ControlTec po raz pierwszy wykorzystała technologię UVC, miała duże doświadczenie w użytkowaniu robotów mobilnych. Wcześniej wszystkie rozwiązania związane z robotami mobilnymi były opracowywane z myślą o zastosowaniach przemysłowych. Był to pierwszy raz, gdy firma stanęła w obliczu wyzwania, jakim było opracowanie robota mobilnego dla sektora opieki zdrowotnej.

Przeczytaj również: Nowe możliwości wykorzystania autonomicznych robotów mobilnych

Głównymi korzyściami wynikającymi z używania robota są zdrowie i bezpieczeństwo. W przypadku stosowania stacjonarnych lamp UV operatorzy i personel medyczny muszą wejść do pomieszczenia lub obszaru zanieczyszczonego wirusem. Jednakże robot mobilny UVC może być obsługiwany autonomicznie, co zapobiega ryzyku zakażenia operatorów i pracowników służby zdrowia. Robot mobilny UVC może być również obsługiwany zdalnie przy użyciu komputera lub tabletu.

Głównym wyzwaniem, przed którym stanęła firma ControlTec w zakresie projektowania robotów UVC i wprowadzania ich do szpitali, był upływający czas. Firma chciała możliwie jak najszybciej dostarczyć rozwiązanie szpitalom, w których przebywało wielu zakażonych pacjentów.

 „Jedynym problemem technicznym była zgodność ze standardami EMC. Najważniejszym wyzwaniem było przekonanie szpitali, że roboty mobilne UVC mogą być obsługiwane w bezpieczny sposób” – mówi Grzegorz Góral, dyrektor generalny firmy ControlTec.

Dzięki współpracy z sąsiednimi uniwersytetami firma dość szybko uzyskała zgodność z normami EMC.

W polskich szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej lampy UVC są używane do niszczenia wirusów. W związku z tym firma ControlTec nie musiała objaśniać korzyści płynących ze sterylizacji za pomocą lamp UVC. Jednym z pierwszych działań było zwrócenie się do Polskiego Instytutu Badawczego z prośbą o potwierdzenie, że promieniowanie UVC jest w stanie zwalczać wirusa Covid-19. Sprawdzono również dane z oceny firmy Philips, producenta lamp UVC, i Uniwersytetu Bostońskiego w Stanach Zjednoczonych. Dane te wykazały, że lampy UVC firmy Philips są w stanie zabić prawie wszystkie wirusy Covid-19.

Pomyślna operacja

Od ponad czterech miesięcy oryginalny robot mobilny UVC jest wdrażany w szpitalach i działa bez żadnych problemów. Operatorzy w szpitalach mogą teraz bezproblemowo używać robotów bez konieczności korzystania z pomocy firmy ControlTec.

ControlTec-pomaga-polskim-szpitalom-stawic-czola-pandemii-za-pomoca-robota-mobilnego-UVC-Fot-2-dlaProdukcji.pl
Początkowo projekt miał charakter non-profit, aby wspomóc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Zautomatyzowane rozwiązania odciążają pracowników, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając zgodność z przepisami.

Grzegorz Góral podsumowuje: „Mamy pewne oczekiwania dotyczące przyszłych ulepszeń i aktualizacji oprogramowania sprzętowego, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnego systemu. Otrzymaliśmy różne prośby od szpitali, takie jak dodanie kamer i czujników w celu sprawdzania otoczenia robotów mobilnych UVC podczas sterylizacji oraz możliwość połączenia z bazą danych, która automatycznie sporządza raport na temat czynności wykonywanych przez roboty mobilne UVC”.

„Roboty mobilne UVC to rozwiązania, które należy dostosować do potrzeb każdej placówki medycznej, a my staramy się sprostać pojawiającym się oczekiwaniom” – uzupełnia Grzegorz Góral. „Poza placówkami medycznymi otrzymaliśmy zapytania dotyczące robotów mobilnych UVC od firm świadczących usługi sterylizacji i firm z sektora przemysłowego. Obecnie udzielamy odpowiedzi na te zapytania”.

„Pandemia stanowi ogromne wyzwanie dla wielu firm i instytucji – komentuje Jarosław Drzazga, kierownik zespołu ds. rozwiązań przemysłowych w firmie OMRON Electronics Sp. z o.o. w Polsce. „Wiele z nich zdało sobie sprawę, że zautomatyzowane procesy, innowacyjna robotyka i technologie, takie jak dezynfekcja UV, mogą zapewnić im cenne wsparcie w sprostaniu temu wyzwaniu. Takie rozwiązania odciążają pracowników, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo i zapewniając zgodność z przepisami”.

Wydajne-i-elastyczne-dzieki-przyszlosciowym-rozwiazaniom-automatyzacji-Fot-4-dlaProdukcji.pl

Wydajne i elastyczne procesy obróbkowe dzięki przyszłościowym rozwiązaniom automatyzacji

Zautomatyzowane procesy produkcyjne to znacznie więcej niż tylko redukcja kosztów pracy - zwiększają również wydajność, jakość i elastyczność. Zautomatyzowane rozwiązanie produkcyjne dla prawie każdego urządzenia DMG MO...

SEGRO-przechodzi-na-zielona-energie-dlaProdukcji.pl

SEGRO przechodzi na zieloną energię

SEGRO, właściciel, zarządca i deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych, nawiązał w Polsce współpracę z dostawcą energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. W strategię firmy od wielu lat wpisane są działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Jednym z ...

Biodegradowalne-stopy-na-bazie-Zn-dlaProdukcji.pl

Biodegradowalne stopy na bazie Zn

Stopy magnezu (Mg) i cynku (Zn) mogą być stosowane jako biodegradowalne materiały do produkcji implantów. Dzięki swoim własnościom mechanicznym oraz korozyjnym spełniają stawiane wymagania wytrzymałościowe. Nie wytwarzają przy tym trujących substancji podczas rozpuszczania s...

Pandemia-przyhamowala-inwestycje-w branzy-obrobki-metali-rys-2-dlaProdukcji.pl

Pandemia przyhamowała inwestycje w branży obróbki metali

Co piąte przedsiębiorstwo z branży obróbki metali zwiększyło automatyzację procesów produkcji w trakcie pandemii. Podobna liczba firm (23 proc.) podniosła również nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń.  W porównaniu jednak do pomiaru przeprowadzonego tuż pr...

Badania-transformacji-cyfrowej-przedsiebiorstw-z-sektora-produkcyjnego-dlaProdukcji.pl

Czy producenci są przygotowani na przyszłość?

Badania przeprowadzone niedawno przez Salesforce wykazały, że pandemia przyspieszyła plany migracji do chmury w 81% przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego. Czy producenci są już przygotowani na przyszłość?

Power-Fast-II-wkrety-idealne-do-drewna-Fot-1-dlaProdukcji.pl

Power-Fast II – wkręty idealne do drewna

fischer wprowadził na rynek całkowicie odnowione wkręty do płyt wiórowych Power-Fast II, które oferują użytkownikom liczne korzyści: szybsze i łatwe wkręcanie, wyższe maksymalne obciążenia, oraz ulepszone pudełko. Czym dokładnie są wkręty Power-Fast II i w jaki sposób opinie...

Pandemia-przyhamowala-inwestycje-w branzy-obrobki-metali-rys-2-dlaProdukcji.pl

Pandemia przyhamowała inwestycje w branży obróbki metali

Co piąte przedsiębiorstwo z branży obróbki metali zwiększyło automatyzację procesów produkcji w trakcie pandemii. Podobna liczba firm (23 proc.) podniosła również nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń.  W porównaniu jednak do pomiaru przeprowadzonego tuż pr...

Jak-usprawnic-audyt-wewnetrzny-Poznaj-mozliwosci-systemu-APS-fot-1-dlaProdukcji.pl

Jak usprawnić audyt wewnętrzny? Poznaj możliwości systemu APS

W firmach, w których realizuje się działania w myśl filozofii Lean Management, wykonuje się także audyt. Audytorzy regularnie przemierzają więc hale produkcyjne, magazyny i biura, sprawdzając poprawność przestrzegania standardów i wymaganych procedur. Kompetentni pracownicy ...

reklama
reklama

Relacje

Katalog produktów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.